Seznam rubrik
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Kontakt
Kateřina Lerlová
Pod Kopcem 6, Praha 4, 147 00
KaTachyon@seznam.cz
mobil: 608 261 592
  Hlavní menu
Hlavní stránka
Seznam rubrik
Kalendář
Download
Ankety
Odkazy
TOP 15
Online kurzy

Rozšířené vyhledávání

RSS

Právě se děje:
Protože nejsem schopná zabezpečit, že se mi nikdo nenabourá do systému a nezneužije emailové adresy, kterými se čtenáři přihlašuji, všechny jsem smazala a tu možnost zrušila. Některé články, které byly jen pro registrované čtenáře s rozšířením práv, tak zůstanou nedostupné.

Nic není nemožné, když člověk trochu chce a hodně maká.
Další změna směru za 80 kilometrů.
Touhle větou mě GPS vítá na dálnici č. 10 a mně to pokaždé zní jako ukolébavka. Abych to nezalomila za volantem, tak si obvykle pouštím písničky, ale tentokrát jsem si na cestě na čuchací seminář řekla, že bych si mohla promyslet, co vlastně budu chtít trénovat. Sama totiž nesnáším, když někdo neví, co chce, nedostatek plánování považuji za vážný tréninkový hřích. A tak jsem přemýtala, že bych ráda zkonzultovala označení, pokud vůbec bude ochotný venku na čuchání spolupracovat. na minulém semináři jsme skončili na tom, že v místnosti krásně vyhledával, zatímco venku akorát hledal, jaký keř by mohl označkovat. Když jsem to pak zkoušela doma, tak výsledek byl dost podobný. Trochu ostuda, že jsme se z deset měsíců nehli z místa. Něco jako "další změna směru za 80 kilometrů".

Gabby Harris říkala, že často lidé, kteří mají problém dotáhnout cviky do konce, mají problém dokončovat i etapy ve svém osobní životě. Něco na tom asi bude, jinak bych nestudovala už třetí bakalářský obor.

Nosework seminář byl nepřekvapivě super, jela jsem nejprve na teorii, abych si ujasnila zkušební řád. Holky Klára Hlubocká a Kristýna Dostálková totiž pracují na přivedení amerického sportu nosework do České republiky, založení klubu a pořádání zkoušek a závodů. Zatím je v plánu vyhledávání ve čtyřech disciplínách a čtyřech úrovních. Psi mohou vyhledávat specifické pachové vzorky v přírodě (lese, louce, oranici), městském prostředí (dvorky, parkoviště, budovy), vodě a v řadě stejných nebo podobných předmětů. V základních zkouškách to může být vlastní pachový vzorek (třeba čaj, mince nebo předmět s pachem psovoda), později standardní vzorky skořice a pomerančová kůra. To je elegantní řešení, jak pracovat s levnými a celkem dobře dostupnými pomůckami. Pravidla na zkouškách jsou k zájemcům o tento sport dost vstřícná. Na základní úrovni je povolené vodítko, psovod může psa pochválit i odměnit. Hodnotí se jen to, zda tým ohlásí rozhodčímu všechny ukryté předměty, veškerá komunikace je ponechána na preferencích psa a psovoda. Psovod může dávat libovolné povely a ukazovat, aby pes nezapomněl nějaký prostor prohledat, ale je to dvousečná zbraň, protože tak může psa i odvést od úkrytu, který by jinak třeba našel. Vyšší stupně jsou jž náročnější, pes musí být dost motivovaný a psovod mu musí dost důvěřovat. Je to prostě týmová práce, čím lépe psovod svého psa zná a rozumí jeho chování, tím větší šance na úspěch.

Na semináři se sešla prima parta různorodých týmů, od beaucerona po malého pudlíka, od leonbergera po čínského naháče, který hledal v oblečku, aby neprochladl. Hledal se čaj, skořice pomeranč, vonné oleje i houby. Protože jsme byli všichni v této disciplíně víceméně nováčci a nejsou zatím žádné zkoušky ani závody, abychom se chrtili za výsledky a stýskali si, že psovi něco nejde, tak byla atmosféra naprosto pohodová a o zábavu nebyla nouze, zejména díky našim čtyřnohým čmuchačům. V neděli psi už byli vyřízení a my vymrzlí, ale nelitoval nikdo.

Já byla naprosto tragická, padaly mi pamlsky, nedařilo se mi vylovit clicker, odměňovala jsem, co jsem neměla, a co jsem měla, to jsem neodměnila. Aygo si o mých (ne)schopnostech myslel kdoví co, ale než ho čuchání dočista zmohlo, tak mě mockrát příjemně překvapil. Sice se mi nepodařilo mu vysvětlit, že při nálezu předmětu si má jen sedat, ale dostali jsme pochvalu, že moc krásně ukazuje. Alespoň nějaký výsledek ten rok a půl tréninku má, tak mě to potěšilo.

Cestou zpátky jsem si do "další změny směru za 80 kilometrů" zpívala s mobilem. Těším se za měsíc na pokračování. Snad bude trochu tepleji a já budu o něco šikovnější.


Učím Ayga označovat předmět sednutím a na povel "ukaž" se ho dotknout.

Více se o noseworku dozvíte zde - www.noseworkcz.net.


| Informační e-mail | Vytisknout článek |
| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 24. 02. 2015 | 2897 přečtení | Počet komentářů: 0

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server