Seznam rubrik
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Kontakt
Kateřina Lerlová
Pod Kopcem 6, Praha 4, 147 00
KaTachyon@seznam.cz
mobil: 608 261 592
  Hlavní menu
Hlavní stránka
Seznam rubrik
Kalendář
Download
Ankety
Odkazy
TOP 15
Online kurzy

Rozšířené vyhledávání

RSS

Právě se děje:
Protože nejsem schopná zabezpečit, že se mi nikdo nenabourá do systému a nezneužije emailové adresy, kterými se čtenáři přihlašuji, všechny jsem smazala a tu možnost zrušila. Některé články, které byly jen pro registrované čtenáře s rozšířením práv, tak zůstanou nedostupné.

Nic není nemožné, když člověk trochu chce a hodně maká.
Warm Up x Cool Down

Před každým během na závodech a ideálně i před tréninkem by se nemělo zapomínat na rozehřátí psa a jeho následné uklidnění - warm-up a cool down. Pomůže mu to, rozhýbat svaly, rozproudit krev a dostat do těla kyslík, aby ho pak na parkuru nic nebrzdilo. Rovněž po běhu by si pes neměl jít lehnout nebo být zavřený do klece, ale člověk by ho měl pomalu vychodit, aby mu zase klesl krevní tlak a namáhané svaly měly možnost se uvolnit.Warm-Up

Přetahování je dobrý způsob rozcvičky

Než pes začne překonávat překážky, je třeba ho rozehřát, rozhýbat svaly, aby si je víc uvedomoval, měl nad nimi větší kontrolu, rozproudila se krev a začala celé tělo zásobovat potřebným kyslíkem a živinami. Součástí by měl být i stretching, aby měl pes větší možnost pohybu a klesla možnost zranění. Lehký klus nebo běh v rozpětí 2 - 5 minut rozproudí krev. Starší psi nebo psi po zranění možná budou potřebovat rozhýbávat se trochu déle. Ideálně by to všechno mělo probíhat na povrchu, na kterém pak pes bude muset závodit.

"Pojď Wayi, je warm-up," volám ho z klece. Nejprve Waye nechám trochu se procházet nebo pobíhat, jak uzná za vhodné, protom mu házím hračku, aby se sám proběhl. Pokud mám tu možnost, snažím se mu protáhnout alespoň velké skupiny svalů na nohou (Way se ale leckdy na závodech neuvolní). Pak přejdu k rychlému startu z odložení (nenechávám ho ležet moc dlouho) a pokud mám tu možnost, skáču s ním rozeskokovou překážku. Přestala jsem na ní dělat klasické "osmičky", zkouším na ní hlavně odložení, těsné točení nebo vedení, které budu potřebovat v tom daném běhu. Asi dva nebo tři psy přede mnou si přijdu k parkuru a s Wayem se jen ho hračku přetahuji, popřípadě s ním zkouším nějaké prvky z dogdancingu, aby se začal soustředit. Když běží pes přede mnou, snažím se z Waye hračku vypáčit, aby už byl klidný, až půjdeme na start a nedocházelo ke zbytečnému zdržování, které by mně znervóznilo.

Tip: Way začínám rozcvičovat na normálním vodítku nebo navolno, ale když se blíží náš start, dám si ho na "agilitní" vodítko - vodítko spojené s obojkem. Už se mi totiž jednou stalo, že jsem vystartovala a Wayovi na krku zůstal obojek.

Cool Down

Znáte vycházení dostihových koní po závodě, aby vychladli, než je uklidí? Stejně jako ani vy si po běhu uhned nesednete ještě udýchaní, tak byste neměli psa někam zavírat, dokud je ještě rozehřátý z běhání. Cool down představuje 5 - 10 minut méně intenzivní aktivity, než v jaké pes závodil. Pez by měl z běhu zpomalit do klusu a nakonec do chůze. Součástí cool downu by mělo být rovněž protahování.

"Jdeme cool downovat" je Wayova druhá nejméně oblíbená věta, hned po "Jdi do klece." Po běhu následuje samozřejmě odměna v podobě házení hračky a přetahování se o ní, ale když na něm vidím, že už by si rád odpočinul, nechám ho pobíhat s hračkou, jak chce, pak mu seberu hračku a zase ho nechám na volno, až ho konečně vezmu na vodítko a nenechám ho jít rychleji než chůzí. Na MRM už jsem na něm viděla, že je i za obyčejnou chůzi docela rád a když jsem ho vracela do klece, dýchal klidně a jazyk mu nevisel na vestě. Krásně se mi protahoval na MR v chatičkách, kde jsme měli relativní klid a Way se dokonce na chvíli i uvolnil. K večeru jsem na něm viděla únavu a bolely ho různé svaly, stejně jako mě, ale protáhla jsem jeho i sebe a druhý den mě překvapilo, že já i Way jsme se cítili v pohodě a nabiti energií.

Tip: Pokud máte stejného šílence, jako já, a pomalá chůze ho přivádí k šílenství, procházejte s ním někde v ústraní jen kolečka. Když už ho půjde poněkolikáté, přestane ho to bavit a podvolí se.

protahování zadní nohy

Psovodi

Sice jsem mluvila o psech, ale agilitní tým tvoří dva členi a ani psovod by tak při rozhýbávání a vychládání neměl zůstat pozadu. Opravud se mi poslední dobou osvědčilo rozebíhat se klusem a tryskem, skákat, kopat nohama a všelijak se protahovat. Vřele fyzická cvičení můžu doporučit lidem, které trápí tréma, protože ta jim svírá svaly, a pak se z pohledu psa chovají podezřele. Běhání a skákání vám uvolní svaly a dýchání a na parkuru můžete běžet rychleji a volat povely klidněji. Rovněž tak poběhová uvolňovací cvičení vám protáhnou a uvolní namáhané svaly, a pak budete připraveni znovu nastoupit a běžet, jak nejlépe umíte.


| Informační e-mail | Vytisknout článek |
| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 10. 11. 2007 | 5892 přečtení | Počet komentářů: 3

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server